praca po studiach informatycznych

<<

dr.www

Post sob maja 27, 2006 6:30 pm

praca po studiach informatycznych

Witam
Uczesczam do 1 klasy liceum, w obecnej chwili rozwazam wybor kierunku studiow. Interesuje sie informatyka. Jestem niezly z matematyki i lubie fizyke. Jednak ostanio zaczalem zastanawiac sie czy ukonczenie kierunku typowo informatycznego zapewni mi dobrze platna prace.
Jakie kierunki informatyczne polecacie? Slyszalem, ze telekomunikacja nie jest zla.
<<

Kabraxis

Awatar użytkownika

Post sob maja 27, 2006 10:08 pm

Na studiach poznasz kogoś kto będzie miał znajomego lub może bezpośrednio z uczelni lub w inny sposób i w ten sposób dostaniesz pracę. Pownienieś już pracować na drugim roku studiów ;)
Łamiąc jedną regułe zmieniasz inne
<<

lord_blitz

Awatar użytkownika

Post ndz maja 28, 2006 11:15 pm

Jeszcze masz dużo czasu na podjęcie decyzji, ale lepiej mieć już jakieś plany niż zastanawiać się w ostatniej klasie z czego zdawać mature, albo co robić po maturze. Jeśli chodzi o pracę to nie liczą się znajomości tylko to co potrafisz. Jeśli chodzi o zarobki to jest różnie, zależy od specjalności. Samodzielny administrator sieci zarabia około 4000zł do ręki, programiści więcej. Jeśli jesteś specjalistą np od bezpieczeństwa to zarobisz dużo więcej. Ogólnie mówiąc to im jesteś lepszy tym więcej zarabiasz przynajmniej w tej branży.
<<

dr.www

Post pn maja 29, 2006 4:07 pm

lord_blitz pisze:Jeśli jesteś specjalistą np od bezpieczeństwa to zarobisz dużo więcej. O

To jest dobra mysl :wink: W sumie studia na takim kierunku nie sa chyba, az tak trudne jak np na programistyce, gdzie matma jest na niemal kosmicznym poziomie.
<<

lord_kayne

Moderator

Post pn maja 29, 2006 5:19 pm

To jest dobra mysl W sumie studia na takim kierunku nie sa chyba, az tak trudne jak np na programistyce, gdzie matma jest na niemal kosmicznym poziomie
Jak narazie nie ma oddzielnego kierunku studiow, przynajmniej ja nie slyszalem. Co najwyzej moze gdzies jest taka specjalnosc ale i tak wczesniej musisz sie przebic przez ta sama matme. Przynajmniej u mnie to bezpieczenstwo jest jedynie tematem dyplomowania, czyli ze mozesz sobie z tego prace magisterska napisac. A z ta matma to nie ma co przesadzac. Jak sie dostales na taki kierunek to powinienes sobie poradzic, najwyzej bedziesz sie musial sporo uczyc.
<<

Fylyps

Awatar użytkownika

Post pn maja 29, 2006 9:00 pm

W sumie studia na takim kierunku nie sa chyba, az tak trudne jak np na programistyce, gdzie matma jest na niemal kosmicznym poziomie.

Tylko aby byc specjalista od np. bezpieczenstwa musisz tez byc programista i rozumiec jak to wszytsko dziala, tj. tez musisz przebic sie przez ta cala matme.
<<

dr.www

Post pn maja 29, 2006 10:00 pm

Fylyps, zdaje sobie z tego sprawe, ale nie musze chyba isc koniecznie na czysto teoretyczne programowanie.
<<

lord_kayne

Moderator

Post wt maja 30, 2006 4:23 pm

A co to jest czysto teoretyczne programowanie? Kurs C++ w wiosce afrykanskiej? Widze, ze na matematyke na studiach najbardziej narzekaja ci co jeszcze nigdy nie studiowali. Jesli nie jestes w stanie zrozumiec calek czy rownan rozniczkowych to jak chcesz tworzyc rozbudowane projekty itp. W pracy programisty jest wiele trudniejszych rzeczy niz obliczanie calek. Co w dzisieszych czasach znaczy informatyk, ktory nie programuje? Osiedlowym adminem mozna zostac bez tytulu magistra. Jesli chcesz osiagnac cos wiecej to musisz sie troche wysilic. Zreszta jesli ktos chce byc informatykiem a nie lubi programowac to chyba jest z nim cos nie tak. Nawet zeby wybrac specjalnosc z multimediami to i tak najpierw trzeba sie przez najwazniejsze programowanie przepchac.
<<

dr.www

Post wt maja 30, 2006 6:03 pm

lord_kayne, chyba sie nie rozumiemy :wink:

Nie mowie, ze nie chce/nie lubie programowac. Wrecz przeciwnie. Lubie czasami pobawic sie w C/C++ i PHP, aczkolwiek wiadomo, ze nie na poziomie unwersyteckim. Chodzilo o to, ze nie jestem geniuszem matematycznym. Jestem tylko dobry (4, rzadko 5). Zastanawiam sie czy bycie tylko dobrym z matmy wystarczy na studia informatyczne.
Dodam, ze mam matme na poziomie rozszerzonym, zeby nie bylo niedomowien.
<<

lord_kayne

Moderator

Post wt maja 30, 2006 6:28 pm

Nie musisz super programowac zeby isc na takie studia. I tak wiekszosc osob dopiero na studiach zaczyna naprawde samodzielnie programowac. Jesli chodzi o matme to oceny w szkolach nie sa dobra miara umiejetnosci, czasem lepiej jest miec 4 niz w innej szkole 6. A nawet jesli ci nie pojdzie super na maturze to uwierz mi, ze jest naprawde duzo uczelnii nawet tych panstwowych a jak i to nie to sa studia zaoczne, wiec wszystko przed toba.
<<

Kabraxis

Awatar użytkownika

Post śr maja 31, 2006 8:17 pm

A co do wyopwiedzi o tym jak się dostaje pracę to jednak poprzez znajomości można dostać najbardziej dla nas odpowiednią, a nie poprzez wiedze... Niestety tak wynika z tego co ja widze co jest trochę nie fair ale takie życie i nie ma co narzekać ;)

A co do tego czy będziesz zajmował sie bezpieczeństwem czy siedział i programował to naprawdę możesz zdecydować dopiero na studiach. Ja przez cały czas chciałem być programistą ale jak się okazało na studiach sieci i bezpieczeństwo. Oczywiście programistą też jestem ale jedno bez drugiego istnieć nie może.

Wedłóg mnie:
praca programisty - musisz cały czas coś robić, non stop siedzieć i pisać aby zarabiać, będziesz się źle czuł lub nie będziesz miał ochoty robić dziś nic to nic nie zarobisz.

praca admina sieci - dbasz o to, żeby wszystko działało, piszesz własne programy, które testują sieć, najlepiej jeszcze reagują same gdy coś się przywiesi i pracujesz kiedy chcesz chyba, że są jakieś awarie lub inne sprawy ale jak nic się nie dzieje to możesz chwilę odpocząć. Ogólnie możesz zawsze pracować w jakiejś firmie i dodatkowo opiekować się serwerami ludzi, widze poprostu w tej pracy więcej możliwości. Jedną metodę stosujesz do x serwerów, robisz to samo, a nawet możesz sobie zrobić automat i każdy Ci płaci.

praca gościa od zabezpieczeń - bardzo związana z sieciami, ogólnie rzecz biorąc tutaj jak już coś działa to jest ok i też można odpocząć.

Tak na serio każda praca jest dobra tylko trzeba dobrze trafić, jak taki admin wtrafi na firmę, która dopiero robi sieć to ma dużo roboty :P

Pozatym sieci i bezpieczeństwo wedłóg mnie nie rozłączne... programowanie także... więc w sumie podsumowująć możesz robić wszystko na co masz ochotę później :P Tak naprawdę liczy się tylko doświadczenie w danej dziedzinie.
<<

lord_kayne

Moderator

Post śr maja 31, 2006 10:53 pm

praca programisty - musisz cały czas coś robić, non stop siedzieć i pisać aby zarabiać, będziesz się źle czuł lub nie będziesz miał ochoty robić dziś nic to nic nie zarobisz.
Ale zarobisz wiecej niz admin o podobnym stazu pracy. Klepanie w kolko tego samego jest tak samo nudne jak praca admina ale teoretycznie praca programisty jest bardziej kreatywna.

A co do specjalisty od zabezpieczen to mozliwosci zatrudnienia sa znacznie szersze i bardzo zaleza od specjalizacji. Mozesz robic audyty, analizy powlamaniowe, pracowac jakos sledczy, pracowac w firmie antywirusowej, byc konsultantem przy wiekszych projektach. Wcale nie musi to byc az tak zwiazane z sieciami, mozesz sie nastawic bardziej na oprogramowanie i tez znajdziesz bardzo dobra prace. Teraz najbardziej platnymi dziedzinami informatyki sa wlasnie bezpieczenstwo i systemy wbudowane, adminow to juz jest na peczki.
<<

Kabraxis

Awatar użytkownika

Post śr maja 31, 2006 10:58 pm

ogolnie to chyba wyjdzie na to, ze taka jaka Ci sie prace uda dostac to takim specjalista sie staniesz ;)
Tylko niech ktoś mi powie... gdzie można się specjalizować na eksperta od zabezpieczeń? Analizy powłamaniowe... stosowane oprogramowanie itd... ktoś daje na to wogóle jakieś certyfikaty albo co kolwiek?
A co do adminów na pęczki to fakt... ale z tego co ja się przekonałem większość to "admini", spotkać prawdziwego profesjonaliste nie jest prosto, póki co sam nim nie jestem bo do tego trzeba więcej doświadczenia, a do tego czasu ;)

Zresztą to nie problem przesiąść się później z eksperta od sieci na programiste... gorzej na odwrót.
<<

jiim

Awatar użytkownika

Post czw cze 01, 2006 10:23 am

ostatnio sam zaczalem szukac wiadomosci wlasnie o audycie itd zeby sie tym kiedys zajac i znalazlem firme ktora zatrudni asystenta audytora z wiedza niekoniecznie udokumentowana moze byc zdobyta amatorsko, a tak w ogole to sa przeciez jakies certyfikaty zwiazane z bezpieczenstwem wiec mysle ze na ich podstawie oceniaja co potrafisz

ja ucze sie programowania, sieci oraz bezpieczenstwa i chyba pojde w to ostatnie, mialem juz okazje pracowac jako programista i czasem to juz umieralem przy tym jak mialem pisac 1000 warunek sprawdzajacy poprawnosc zmiennej a pozniej jaka petle podobna bo wszystkich innych wyswietlajaca jakies dane :/, administrator sieci raczej malo ciekawa praca a w bezpieczenstwie cos sie dzieje :)

kazdy robi to co lubi, to jest najwazniejesze bo wtedy praca mija milej ale trzeba ja jeszcze wykonywac dobrze
<<

lord_kayne

Moderator

Post czw cze 01, 2006 1:10 pm

Kabraxis pisze:Zresztą to nie problem przesiąść się później z eksperta od sieci na programiste... gorzej na odwrót.
Watpie. Chociaz lepiej dla adminow zeby bylo tak jak mowisz, bo w przyszlosci moze ich taka przesiadka czekac.
Następna

Wróć do Inne tematy związane z komputerami